Markedskommentar mars 2025

Oslo Børs trosset svak global utvikling

Til tross for en svak måned på de globale børsene, steg den norske fondsindeksen OSEFX med 1,3 % i mars. Til sammenligning falt den amerikanske S&P 500-indeksen med 5,8 % målt i USD. Den globale aksjeindeksen MSCI World falt med 10,8 % målt i norske kroner, og med 4,6 % målt i USD. Den nordiske VINX Benchmark-indeksen (i NOK) falt med 10,5 %, i stor grad som følge av en kursnedgang på 27 % for Novo Nordisk.

Sterk oppgang i norske og svenske kroner

I mars styrket både den norske og svenske kronen seg betydelig, med en oppgang på nær 7 % mot amerikanske dollar.

Uforutsigbar amerikansk handelspolitikk

Donald Trump varslet en ny “Liberation Day” 2. april, med omfattende innføring av tollsatser og handelshindringer. Det er allerede innført 25 % toll på biler importert til USA. Mars startet med en gjeninnføring av 25 % toll på varer fra Mexico og Canada, men disse ble raskt reversert for varer som oppfyller opprinnelsesreglene i USMCA-avtalen. Presidentens uforutsigbare handelsstrategi skaper betydelig usikkerhet, og tariffer fremstår som en kjernekomponent i USAs nye handelspolitikk. Gjengjeldelsestiltak fra handelspartnere er ventet.

Kapitalstrømmer – Ut av USA og teknologi

Så langt i år har det vært betydelige kapitalstrømmer ut av dollar, teknologiaksjer og det amerikanske aksjemarkedet generelt. Amerikanske aksjer (S&P 500) er ned 4,6 %, og teknologisektoren innenfor samme indeks har falt hele 12,8 %. I kontrast har Euro Stoxx 50 steget med 7,1 %, mens Hang Seng-indeksen i Hong Kong er opp 15,3 %. Samtidig har euroen styrket seg med 4,5 % mot USD.

Det er tegn til svekkelse i den amerikanske økonomien:

  • Forbrukertilliten falt til 92,9 i mars – det laveste nivået siden januar 2021 og under forventningene på 94,5.
  • Inflasjonsjustert privat konsum økte kun 0,1 % i februar, etter nedgang i januar.
  • Atlanta Fed sin «GDPNow»-modell estimerer nå en negativ BNP-vekst på -0,5 % for 1. kvartal 2025.

Sterk utvikling for hjemmemarkedsorienterte aksjer i Norden

I en urolig global kontekst har nordiske aksjer med stor lokal inntektsandel prestert godt, spesielt innen telekom, konsumvarer, bank og forsikring. Eksempler i det norske markedet inkluderer Telenor, Orkla, Gjensidige og DNB. Samtidig har prisingen på disse aksjene økt noe, målt ved multipler.

Ulike kredittbevegelser regionalt

Høyrentekredittpåslag økte i mars med omtrent 60 basispunkter i USA og 43 basispunkter i EU, til henholdsvis 340 og 327 bp. I Norden var påslagene mer stabile, med en økning på kun 5 bp til 415 bp. Dette bidro til en positiv avkastning på +0,7 % for nordisk høyrente i mars, sammenlignet med -1,0 % i USA og -0,8 % i Europa.

Sentralbanker og rentebeslutninger

  • ECB senket innskuddsrenten med 25 basispunkter til 2,5 %, som forventet. Banken uttalte at pengepolitikken nå er «meningsfullt mindre restriktiv», noe markedet tolker som en mer «haukete» tone.
  • Norges Bank holdt styringsrenten uendret på 4,5 %. Markedet hadde på forhånd stor usikkerhet rundt beslutningen, men priset i liten grad inn et kutt. Kjerneinflasjonen for februar var overraskende høy, med 3,4 % år/år mot forventede 2,9 %.
  • Federal Reserve holdt også renten uendret, men signalisert to rentekutt i løpet av året. Den amerikanske 10-årige statsrenten forble nærmest uendret.

I det norske rentemarkedet falt 3M NIBOR til 4,45 % tidlig i mars, men steg igjen til 4,57 % ved månedsslutt, delvis som følge av fraværet av rentekutt.

Råvaremarkedet: Gull i front

CRB råvareindeksen steg med 2,8 % i mars.

  • Kobberprisen økte med 3,4 %, mens også nikkel og sink viste positiv utvikling. Aluminium falt noe.
  • Oljeprisen hadde en marginal oppgang.
  • Gullprisen steg markant med 9,6 %, og er hittil i år opp hele 19,0 %.

Latest news

  1. Arctic Asset Management -

    Markedskommentar oktober 2025

    Nyhetsbildet i oktober ble i stor grad preget av handelskrigen mellom USA og Kina. I begynnelsen av måneden innførte Kina økt kontroll på eksport av sjeldne jordarter og kritiske mineraler. Som respons truet Trump med kraftige mottiltak, inkludert 100 % tariff på kinesiske varer fra 1. november. Markedene reagerte kraftig både den ene og andre veien ettersom utspillene endret seg. Mot slutten av måneden møttes Trump og XI til forhandlinger og det ble i etterkant annonsert en ettårig pause i forhandlingene. Forhandlingene har imidlertid fortsatt i etterkant og underliggende strukturelle uenigheter vedvarer.

  2. Arctic Asset Management -

    Arctic Midt i Måneden - Halv pris, fantastisk avkastning og solide utbytter – børsoptimismen lever i Norden

    Obligasjonsmarkedet har opplevd historisk stort volum og det norske aksjemarkedet har levert like god vekst som det amerikanske, men handles til halv pris (P/E). Samtidig byr Norden på sterke selskaper, solide dividender og gode muligheter for meravkastning gjennom håndplukkede porteføljer. I denne episoden av Arctic Midt i Måneden diskuterer vi hva som driver optimismen i markedet – fra rentebaner til resultatsesong. Bak mikrofonene sitter Albert Collett sammen med forvalterne Cathrine Foyn og Sindre Sørbye.

  3. Arctic Asset Management -

    Markedskommentar september 2025

    September ble en stabil børsmåned. Norden og Oslo var nær uendret med -0,1 % avkastning for både fondsindeksen OSEFX og den nordiske VINX Benchmark Cap målt i NOK. Så langt i år er Oslo Børs opp med 17,4 %. I USA steg S&P 500 indeksen med 3,6 % i september målt i dollar, og den europeiske STOXX 600 indeksen steg med 1,5 % målt i euro. Verdensindeksen (MSCI World NR) steg 2,4 % i september og er opp 2,9 % i norske kroner hittil i år.