Markedskommentar Mai 2024
Gode nyheter for den norske kronen og sommerferien!
Aksjemarkedet hadde en positiv utvikling i mai, hvor Oslo Børs ledet an med en oppgang på 5,2% hjulpet av en bred oppgang i råvarepriser og fortsatt god fart i shipping. Globalt steg verdensindeksen målt ved MSCI World Index (NOK) med 3,9% og det amerikanske aksjemarkedet steg 4,8% (S&P 500 USD). Norden hadde en mer beskjeden utvikling i mai med en oppgang på 0,8% målt ved VINX indeksen (NOK), men aksjemarkedet i Norden har fortsatt hatt en høyere avkastning enn verdensindeksen så langt i år med en oppgang på henholdsvis 15% og 11%.
I det norske aksjemarkedet (OSEFX NOK) utviklet aksjer innen energi, shipping og industri seg sterkest i mai. Flere selskaper innen oljeservice viste ved rapporteringen for første kvartal at ordreboken og aktiviteten nærmer seg toppnivåene man så under årene som ledet opp til oljekrisen i 2014. Både rater, stålverdier og marginer tikker i riktig retning som dro aksjekursene videre for sektoren. Shippingselskapene hadde nok en god måned i mai hvor flere segmenter nå opplever høye dagrater, godt drevet av en stram balanse kombinert med ineffektiviteter ved begrenset trafikk gjennom Panama- og Suezkanalen. Selskaper innen konsumvarer var eneste sektor som hadde en negativ utvikling på Oslo børs denne måneden, hovedsakelig bestående av lakseselskaper. I det Nordiske markedet bidro selskaper innen industri og finans positivt mens selskaper innen helse og forbruksvarer hadde en negativ utvikling.
Rapporteringssesongen i Norden for første kvartal målt ved medianen for de 25 største selskapene i VINX indeksen endte på den positive siden. Inntekter og driftsresultat kom inn på linje med forventningene mens bunnlinjen var sterkere enn ventet, som bidro til at aksjekursene var opp 1% på rapporteringsdagen. Veksten i inntektene og resultatene er fortsatt positiv, men viser en klart avtakende trend år/år.
Lange statsrenter i USA og Norge falt svakt i mai mens kortrentene holdt seg relativt stabile. Tall for kjerneinflasjonen i den amerikanske PCE-prisindeksen, som er FEDs foretrukne inflasjonsmål, viste at prisveksten hadde kommet ned til 0,2% m/m i april og 2,8% år/år. Lavere beholdning av overskuddssparing hos amerikanerne virker å ha dempet forbruket, som igjen kan tale for rentekutt i år om flere indikatorer kommer inn på samme nivå. I Eurosonen steg kjerneinflasjonen i april litt høyere enn ventet med 0,2% m/m til 2,9% år/år. Tjenesteinflasjonen steg med 0,4% m/m til 4,1%, godt over ECBs inflasjonsmål. Tyske langrenter steg svakt i mai.
I kredittmarkedene fortsatte DNB Markets’ nordiske høyrenteindeks sin sterke utvikling med videre fall i kredittpåslagene, Indeksen var opp 0,9% i mai og 6,2% så langt i år. Kredittpåslagene i Europa falt på lik linje med de nordiske mens de økte noe i USA i mai.
Olje- og gassprisene beveget seg i forskjellige retninger i mai, hvor oljeprisen falt 6% mens gassprisen steg 18%. Geopolitiske spenninger fra Midtøsten og Ukraina drev oljeprisen over USD90/fat i april før spenningsnivået og oljeprisen roet seg denne måneden. Usikkerheten rundt global etterspørselsvekst, særlig fra Kina, og høyere oljeproduksjon enn ventet preget også oljeprisen. Kinesisk PMI for industri økte svakt i mai, og indikerer at industrien gjør det godt som støtter oljeetterspørselen. OPEC+ forlenget produksjonskuttene sine, men planlegger å gradvise fase ut kuttene fra og med oktober i år. Europeiske gasspriser målt ved Nederlandsk TTF månedstermin steg på sterkt stigende LNG etterspørsel fra fremvoksende økonomier og problemer ved et av de største LNG-eksportanleggene i USA. Basemetallene kobber, aluminium og sink steg markant i mai før de falt mot slutten av måneden hvor kobber endte flatt mens de to sistnevnte endte litt opp. Matråvarene hvete, soyabønner og mais steg, mens ris falt noe tilbake.
Den norske kronen styrket seg 5,9%, 4,1% og 1,2% mot henholdsvis dollar, euro og svenske kroner i mai, etter fire måneder på rad med svekkelse. Mens Riksbanken kuttet renten i mai så er det ikke ventet at Norges Bank kommer til å kutte renten før i desember i år, som kan ha bidratt til økt interesse for å kjøpe norske kroner mot svenske kroner.
Latest news
Arctic Asset Management - Markedskommentar august 2025
August ble preget av bred oppgang i aksjemarkedene støttet av makrotall fra USA og Europa. Politisk usikkerhet setter fortsatt sitt preg på utsiktene med Ukraina, og Federal Reserve Board i fokus forrige måned. Verdensindeksen (MSCI World) steg 2,6 % (-0,1 % omregnet til NOK), amerikanske S&P 500 (USD) var opp 1,9 % (-0,7 % i NOK), den nordiske VINX-indeksen (NOK) økte 2,5 %, og Oslo Børs (OSEFX, NOK) var opp 1,9 %. Så langt i år er verdensindeksen opp 11,5 % (0,5 % omregnet til NOK), USA opp 9,8 % (-2,7 % i NOK), Norden ned 0,7 % og Norge opp 17,5 %.
Arctic Asset Management - Arctic Midt i Måneden - Høstens muligheter i norske og nordiske aksjer
Det norske aksjemarkedet har levert sterk avkastning så langt i år , fortsettelsen ser også bra ut med attraktiv verdsettelse og mange muligheter. I denne episoden møter Sindre Sørbye og Herman Østensen Investeringsdirektør Albert Collett til en samtale om hvilke selskaper og industrier som peker seg ut nå. De deler erfaringer fra rapporteringssesongen og over 40 møter med selskaper i Stockholm forrige uke, og diskuterer hvilke temaer og muligheter som vil prege høsten.
Arctic Asset Management - Markedskommentar juli 2025
Nyhetsbildet i juli ble i stor grad preget av Trump-administrasjonens handelspolitiske utspill og forhandlinger om tollsatser. USA-EU handelsavtale med 15 % tariff og betydelig investeringer fra EU i USA. Japan og Sør-Korea og andre enkeltstående land hvor USA har et lite handelsunderskudd vil få 15 % tariff. Land der USA har handelsoverskudd vil få 10 % tariff. Land der USA har store handelsunderskudd kan vente høye tariffer med Sveits, Canada og Brasil (tross handelsoverskudd) ventet på hhv 39 %, 35 % og 50 %. Høyere handelsbarrierer vil generelt svekke global handel og økonomisk vekst. Det vil være spesielt negativt for forbrukere i landene som innfører barrierer og bedrifter som blir direkte rammet. Direktekonsekvensene er fortsatt usikre da det kan komme endringer. 2. og 3. håndskonsekvensene er enda vanskeligere å spå.
Arctic Asset Management - Another take-out – US large pharma Merck acquires Verona Pharma
Yesterday, Merck announced that it will buy portfolio company Verona Pharma for approximately 10 billion USD. The price of USD 107 per ADS corresponds to a bid premium of 23%. By acquiring Verona, Merck will gain access to its treatment for chronic obstructive pulmonary disease (COPD), a drug which has shown strong launch and sales development.
Arctic Asset Management - Markedskommentar juni 2025
Juni ble en god børsmåned både ute og hjemme. Oslo Børs nådde sin høyeste notering noensinne; fondsindeksen OSEFX steg med 3,9 % i juni og er opp med 14,7 % så langt i år. Den nordiske VINX indeksen steg med 0,6 % i juni og MSCI World steg med 3,0 % (begge målt i NOK). I USA steg S&P 500 indeksen med 5,0 % målt i dollar.
Arctic Asset Management - Arctic Midt i Måneden - Smooth sailing beneath choppy waters
Teamet har levert sterk aksjeavkastning over tid – i både krevende og skiftende markeder. I denne episoden forteller våre erfarne aksjeforvaltere hvordan de navigerer i en verden preget av støy, skiftende signaler og uro. Sindre Sørbye og Ole Dahl er i studio hos Albert Collett.