Arctic Midt i Måneden - Resultatsesong og markedsreaksjoner
Resultatsesongen er straks i mål, og Albert Collett har fått besøk i studio av forvalter Sindre Sørbye og analytiker Arild Huitfeldt for å oppsummere resultatene i de nordiske markedene.
Sammen tar de et dypdykk i norske energiselskaper der de ser på «de tre store», Equinor, Aker BP og Vår Energi, og reaksjon i markedet da disse la frem tallene. Shipping fortsetter å prege overskriftene, og med sterke fundamentale forhold innen flere shippingsegmenter, kombinert med utfordringer knyttet til Panama- og Suez-kanalen, ser forvalterteamet mange spennende investeringsmuligheter. Avslutningsvis må vi en tur innom forsvars- og teknologikonsernet Kongsberg Gruppen, som fortsetter å levere solide tall, og god avkastning for flere av Arctics fondsporteføljer.
Dette er hovedtemaene i månedens utgave av Arctic Midt i Måneden – episoden kan ses på våre nettsider eller høres der du ellers finner dine podcaster.
Latest news
Arctic Asset Management - Arctic-forvalter Sindre Sørbye satser på finsk «industriklenodium»
Arctic Asset Management - Markedskommentar 2025
Det overordnede markedet i 2025 var preget av sterk avkastning, men høy volatilitet drevet av geopolitikk, handelspolitikk og utviklingen innen kunstig intelligens.
Aksjemarkedene leverte bred og solid oppgang globalt, med særlig sterk utvikling i Europa, fremvoksende markeder og Norge, mens valutaeffekter dempet avkastningen for norske investorer i USA.
Rentemarkedene ble kjennetegnet av flere rentekutt fra sentralbankene, fall i amerikanske langrenter og stigende europeiske langrenter.
Arctic Asset Management - Arctic Midt i Måneden - the Holiday special
Et år med renter, aksjer og muligheter - og hva skjer i 2026?
Arctic Asset Management - Markedskommentar november 2025
Aksjemarkedene opplevde en mer volatil måned enn tidligere i høst, og «fryktindeksen» VIX nådde sitt høyeste nivå siden april. Debatten var dominert av økende bekymringer rundt AI- og teknologisektoren, der det nå oppstår tendenser til sirkulær finansiering, men også selskaper som ser økt investeringsbehov for å opprettholde konkurransekraft. Dette førte til en svak første halvdel av måneden før markedene reverserte mye av tilbakegangen og endte tilnærmet flatt.
Arctic Asset Management - Arctic Midt i Måneden - Stock picking i fokus: Hva jakter vi på nå – og for 2026?
Hvordan plukker man egentlig vinneraksjene? I denne episoden av Arctic Midt i Måneden deler Arild Huitfeldt og Herman Østensen sine beste innsikter fra et år der teamet har slått Oslo Børs med god margin. Vi snakker resultatsesong, mulighetene som dukker opp akkurat nå – og hva vi allerede ser etter for 2026.
En innsiktsfull prat, ledet av Albert Collett.
Arctic Asset Management - Merck acquires flu specialist Cidara Therapeutics for USD 9.2 billion
Arctic Aurora LifeScience portfolio company, Cidara Therapeutics agreed to be acquired by large pharmaceutical company, Merck for USD 9.2 billion, a 109% premium to the stock’s last close.