Arctic Midt i Måneden - Liberation day - Når volatiliteten blir en mulighet

April har vært preget av nye tolltiltak fra USA, geopolitisk uro og uvanlig høy volatilitet i både aksje- og rentemarkedene. I denne episoden av Arctic Midt i Måneden får du innsikt i hva som rører seg i markedet – og hvordan vi håndterer det i våre porteføljer.

- Hva betyr økt amerikansk toll for norsk eksport? 

- Hvilke selskaper utmerker seg som vinnere og tapere? 

- Hvordan bruker vi markedsuroen til å finne attraktive muligheter?

Arild Huitfeldt, Vegard Kjølhamar og Alexander Larstedt Lager er i studio hos Albert Collett for å dele sine refleksjoner, vurderinger og grep i en tid der usikkerheten er høy – men mulighetene mange.

Latest news

  1. Arctic Asset Management -

    Markedskommentar januar 2026

    Prisene på gull, sølv, kobber og aluminium steg friskt gjennom måneden – forsterket av dollarsvekkelse, men falt kraftig på månedens siste dag samtidig med at USD stabiliserte seg. Aksjene til råvareprodusenter og deres utstyrsleverandører steg også gjennom måneden. Oljeprisen steg, delvis på Iran- og Venezuela-hendelser.

  2. Arctic Asset Management -

    Arctic Midt i Måneden - "Utsikter for 2026 - det store bildet"

    I denne episoden av Arctic Midt i Måneden ser vi nærmere på investeringslandskapet inn i 2026 – i en tid preget av geopolitisk uro, høy informasjonsstøy og et mer fragmentert globalt bilde. Aksjeforvalterne Kay-Erik Mamre-Johansen og Ole E. Dahl er gjester i studio hos Albert Collett og deler hvordan de skiller støy fra reelle signaler, hvor de ser risiko og muligheter, og hvilke sektorer som fortjener ekstra oppmerksomhet fremover. En samtale om langsiktighet, seleksjon og disiplin i et mer krevende marked.

  3. Arctic Asset Management -

    Markedskommentar 2025

    Det overordnede markedet i 2025 var preget av sterk avkastning, men høy volatilitet drevet av geopolitikk, handelspolitikk og utviklingen innen kunstig intelligens.

    Aksjemarkedene leverte bred og solid oppgang globalt, med særlig sterk utvikling i Europa, fremvoksende markeder og Norge, mens valutaeffekter dempet avkastningen for norske investorer i USA.

    Rentemarkedene ble kjennetegnet av flere rentekutt fra sentralbankene, fall i amerikanske langrenter og stigende europeiske langrenter.

  4. Arctic Asset Management -

    Markedskommentar november 2025

    Aksjemarkedene opplevde en mer volatil måned enn tidligere i høst, og «fryktindeksen» VIX nådde sitt høyeste nivå siden april. Debatten var dominert av økende bekymringer rundt AI- og teknologisektoren, der det nå oppstår tendenser til sirkulær finansiering, men også selskaper som ser økt investeringsbehov for å opprettholde konkurransekraft. Dette førte til en svak første halvdel av måneden før markedene reverserte mye av tilbakegangen og endte tilnærmet flatt.